İşe Alım Robotu Vera ile Tanışın

Rusya’da tasarlanan yapay zeka yazılımı Vera, insan kaynakları alanında devrim yaratmaya hazırlanıyor. St. Petersburg’da 50 kişilik bir ekip tarafından tasarlanan işe alım robotu yüzlerce adayla aynı anda görüşme yapabiliyor. Robot işe alım süreçlerinde zaman kaybını üçte bir oranında azaltmayı planlıyor. İlk etapta mavi yaka ve operasyonel pozisyonlar için kullanılması beklenen robot aynı zamanda işe alım maliyetlerini de ciddi oranda azaltacak. 


İnsan kaynakları alanında iş tecrübesi olan iki genç girişimci Vladimir Sveshnikov (28) ve Alexander Uraksin (30)’e ait  Stafory girişimi çatısı altında geliştirilen robot, adını ortaklardan Sveshnikov’un annesinden aldı. 2016 Aralıkta başlıyan Stafory müşterilerine kolay ve hızlı insan kaynakları çözümleri sunmayı hedefliyor. Girişimin bu yıl ki cirosunun 1 milyon dolar olması bekleniyor.

İnsan Kaynakları İşe Alım Robotu Vera neler yapabiliyor?
İşe alım Robotu Vera belirlenen işe alım portallarından belirlenen kriterlerdeki aday özgeçmişlerini tarayabiliyor. Açık pozisyona en uygun adayları tanıyan Vera adayları arayarak onlara ilgili pozisyonla ilgili bilgi veriyor. Vera’nın bir başka özelliği ise adayları sesinden tanıması. Vera daha önce görüştüğü adayları sesinden tanıyabiliyor. Filtrelenen adayları özgeçmişlerindeki iletişim numaralarından arayan Vera onlarla iş görüşmesi de yapabiliyor.

Kaynak: İK Magazin
https://ikmagazin.com/insan-kaynaklari/ise-alim-robotu-vera-ile-tanisin/