Başvurulabilecek Destekler

 

 

İZMİR BÜYÜKŞEHIR BELEDİYESİ & İHTİYAÇ HARİTASI

Bir Kira Bir Yuva Kampanyası

Bağışçı ve depremzedeleri buluşturan platform hakkında detaylı bilgiye web sitesinden ulaşabilirsiniz:  

https://birkirabiryuva.org/

 

T.C. AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI

T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, deprem felaketi sonrası depremzedeler ve şartları uygun olanlar için, ev onarımı amacıyla geri ödemesiz 200.000 TL destek verileceğini bildirdi. 

 

SİVİL TOPLUM İÇİN DESTEK VAKFI

Sivil Toplum İçin Destek Vakfı Kahramanmaraş Depremi Küçük Destek Fonu için başvuruları almaya başladı. Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve çevre illeri de etkileyen depremler sonrası, sahada aktif olarak faaliyet gösteren sivil toplum örrgütlerinin bölgede tespit ettiği acil ihtiyaçların sağlanması, deprem bölgesinde yaşanan tahribatın giderilmesi ve depremin bölgede yaşayanlar üzerindeki etkilerinin azaltılması hedefiyle açılan fona son başvuru 17 Şubat 2023 Cuma. 

 

 

BANKA DESTEKLERİ:

 

Garanti BBVA:

- Kredi ve kredi kartı borçlarını başvuru gerekmeksizin, faizsiz erteliyor.

- Depremde ağır hasara uğrayan şehir ve ilçelerdeki (Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Osmaniye illeri ile Gaziantep ilinin İslahiye ve Nurdağı ilçeleri) bireysel müşteriler ve gerçek kişi ticari işletmelerinin; Kredi ve kredi kartı borçları ile gayri nakdi kredi komisyonlarını, herhangi bir başvuruya gerek olmaksızın 31.08.2023’e kadar 6 ay faizsiz erteliyor. –

- Kredi ve kredi kartı borçları ile gayri nakdi kredi komisyonlarını, herhangi bir başvuruya gerek olmaksızın 06.02.2023 tarihinden itibaren 1 ay süreyle faizsiz erteliyor.

- Depremde vefat eden müşterilerinin kredi ve kredi kartı borçlarını siliyor.

- Depremden etkilenen tüzel müşterilerine, firma özelinde; ödemesiz dönemli, uzun vadeli, çok geniş kapsamlı destek paketleriyle finansal kaynak sağlayacağını duyurdu.

- Kredi Kartı komisyon ve pos ücretlerini almıyor.

- Depremde ağır hasara uğrayan şehir ve ilçelerimizdeki bireysel müşteri ve gerçek kişi ticari işletmelerinin; deprem bölgesindeki diğer tüm banka ATM’lerinden para çekme, para yatırma, bakiye sorgulama ve kredi kartı borcu ödeme gibi işlemlerden 31.08.2023 tarihine kadar ücret alınmayacak.

- Deprem felaketinin yaşandığı bölgedeki müşterilerinin genel bankacılık hizmetlerini 6 ay boyunca( 31.08.2023 tarihine kadar)ücretsiz gerçekleştirilmesi sağlanacak.

- Türkiye Bankalar Birliği tarafından belirtilen yardım kuruluşlarına yapılan swift ve EFT işlemlerinden ücret alınmayacak.

- Mobil araç şubeleri ile deprem bölgesinde hizmetteler. Mobil araç şubeleri dahil tüm şubelerden anında banka kartı ve kredi kartı teslimatı yapılıyor.

- Yetkili yardım kuruluşlarına bağışlar 6 ay faizsiz taksitlendiriliyor. Garanti BBVA kredi kartları ile yapılan bağış ödemeleri ücretsiz ve faizsiz 6 taksite bölünüyor.

- Kimliksiz vatandaşlara bankacılık işlemleri için destek oluyorlar.

- BBVA İspanya ve BBVA Meksika küresel ölçekte bağış kampanyalarıyla ülkemize destek oluyor.

 

ZİRAAT BANKASI:

- Deprem bölgesindeki illerde bulunan gerçek kişiler ile KOBİ'lere kullandırılan kredi borçlarını ve taksitlerini, tüm kredi kartı borçlarını talebe bağlı olmaksızın 31 Ağustos 2023 tarihine kadar 6 ay süre ile faizsiz erteledi. 2023'te bireysel ve kurumsal kredi kartları yıllık ücretleri ile üye işyeri ve POS aylık ücretlerini de almayacak.

- Depremden zarar gören bireysel müşterilere 6 ay ödemesiz 36 ay vadeye kadar, KOBİ ve çiftçilere ise 1 yılı ödemesiz 36 ay vadeye kadar destek paketleri oluşturdu. Ayrıca bölgede yaşayan tüm kredi kartı müşterilerine faizsiz ve masrafsız 5 bin TL nakit avans tanımladı. Banka, hayatını kaybeden vatandaşların da borcunu sildi.

 

HALKBANK:

- Depremde hayatını kaybeden vatandaşların borçları silinecek. Bölgede yaşayan tüm kredi kartı müşterilerine ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için faizsiz ve masrafsız 5.000 TL nakit avans tanımlandı.

- Kredi geri ödemelerini faizsiz olarak erteleyen Halkbank, Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Osmaniye il ve ilçeleri ile Gaziantep ilinin Islahiye ve Nurdağı ilçelerindeki, gerçek kişiler ile KOBİ sınırına kadar olan ticari işletmelere kullandırmış olduğumuz kredi borçlarını/taksitlerini, tüm kredi kartı borçlarını ve gayrinakdi kredi komisyonlarını talebe bağlı olmaksızın 6 ay süre ile faizsiz olarak erteledi.

 

VAKIFBANK:

- Kredi ödemelerinin 6 ay süre ile faizsiz ertelendiği, 250 bin liraya kadar olan tarım kredilerinin talep olmaksızın 1 yıl süre ile faizsiz ertelendiği duyuruldu.

- Depremde hayatını kaybeden vatandaşların borçları silindi. Kredi destek paketleri ile finansman sağlandığı, tüm kredi kartı müşterilerine faizsiz ve masrafsız 5 bin TL nakit avans tanımlanacağı paylaşıldı.

 

İŞ BANKASI:

- Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Osmaniye illeri ve tüm ilçeleri ile İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde, gerçek kişiler ile KOBİ’lere ve bu ölçekten küçük olan ticari işletmelere (çiftçi ve esnaf dâhil olmak üzere) kullandırmış olduğu tüm bireysel ve ticari kredilerin ödemelerini (ek hesap, kredi kartı borçları ve gayrinakdi kredi komisyonları da dahil olmak üzere) 31 Ağustos 2023’e kadar 6 ay süreyle faizsiz olarak ötelediğini ve bölgedeki depremlerde hayatını kaybeden müşterilerinin tüm bireysel kredi borçlarını silme kararı aldığını, bölgede yaraları sarmak, üretim ve istihdam seferberliğini başlatmak için de ilk aşamada 10 Milyar TL’lik kaynak ayırdığını duyurdu.

- 2023-2024 ve 2024-2025 yılı eğitim dönemleri için, depremlerde annesini ve/veya babasını kaybetmiş çocuklarımızdan Darüşşafaka’da okumaya hak kazanacak olanların tüm eğitim hayatı boyunca oluşacak eğitim masrafları İş Bankası tarafından karşılanacak.

- Banka; AFAD, Türk Kızılayı, AKUT ve Ahbap Derneği’ne İş Bankası’nın tüm kredi kartlarıyla yapılacak bağışları faizsiz olarak 6 ay taksitlendiriyor. Kredi kartı sahipleri, taksitlendirmeyi İşCep, Maximum Mobil, Maximum İşyerim ve İnternet Şube üzerinden gerçekleştirebilecek.

- Belirtilen şubeleriyle ilgili sunduğu genel bankacılık hizmetlerinden 31 Ağustos 2023’e kadar herhangi bir ücret ve masraf almayacağını duyurdu.

- Ayrıca Banka, KOBİ ölçeğinden büyük firmalara ise olay ve başvuru bazında münferiden değerlendirilmek suretiyle en uygun çözümü üretecek.

- AFAD, Türk Kızılayı, AKUT ve Ahbap bağışları 6 ay faizsiz taksitlendiriliyor

- Banka ayrıca, deprem bölgesindeki çalışan ve yakınları için, yaşama hazır şekilde 300 konteyner temin ediyor

 

AKBANK:

- Deprem felaketinden en fazla etkilenen illerde hesabı bulunan veya bu illerde yaşayan kredi kartı, tüketici kredileri sahibi olan banka müşterilerin ödemeleri faizsiz olarak ertelenecek.

- Finansal destek kapsamında ayrıca yine bu illerde yaşayan banka müşterilerinin ticari kredileri de ötelenecek. Aynı zamanda depremden etkilenen banka müşterilerinin talep etmeleri durumunda, vadesi gelmiş veya altı ay içinde gelecek olan borçları da altı kadar süreyle ertelenecek.

 

ING:

- Banka depremden etkilenen bölgelere yardım amacıyla sivil toplum kuruluşlarına aktarılmak üzere ING Grubu’nun da 2 milyon Euro’luk desteği ile toplamda 3 milyon Euro büyüklüğe sahip yardım fonu oluşturdu. Ayrıca 10 ING ülkesi çalışanları ve müşterilerine UNICEF üzerinden bağış çağrısında bulundu.