Hakkımızda

1972 yılında küçük bir grup, değerli bir hedefle yola çıktı. Türkiye için çok yeni bir alanı temsil eden bu sivil inisiyatifin, o günlerde belki de aklından dahi geçmiyordu ama zaman içinde aynı aşkı paylaşan 3 bini aşkın kişi bu hedefe ortak oldu.

Bir işe ve hedefe gönülden inanıldığı zaman ne kadar muazzam sonuçlar alınabileceğinin en iyi örneklerinden biri olan PERYÖN, farklı sektörlerden işe ve insana inanan binlerce gönüllünün ortak aklıyla iş dünyasına yeni ufuklar açıyor. Geçmişinden aldığı güç ve gönüllülerinin özverili çalışmaları ile emin adımlarla geleceğe ilerliyor…

Peki, aradan geçen neredeyse yarım asırda PERYÖN neler yaptı?

Türkiye’de insan yönetimi alanında yaptığı çalışmalarla 70’li yıllarda hiç de düşünülmeyen niş bir alanın varlığını kabul ettirdi. Sektöre ışık tutmakla kalmadı, yüzlerce kurumun kendi içindeki ışığı açığa çıkarmasına ilham kaynağı oldu. Düzenlediği kongreler, eğitimler ve proje çalışmalarıyla insan kaynakları alanında başta Avrupa’nın sonra da dünyanın dikkatini çekmeyi başardı.

Adının başına Türkiye kelimesini almayı başaran ender derneklerden biri olan PERYÖN Türkiye İnsan Yönetimi Derneği, bugün yaklaşık 2,5 milyon çalışana ulaşıyor.

İnsanı ve işi odağına alan yapısıyla PERYÖN, üyelerine; referans kaynaklar, haberleşme, bilgi alışverişi ve geniş bir net-work’ün yanı sıra kendilerini ifade etme özgürlüğü de sunuyor.

İnsan yönetimi alanında kurulmuş ilk sivil toplum kuruluşu olan PERYÖN, şimdiye kadar sektöründe pek çok alanda öncü oldu. Bugüne dek dünyanın en önemli şehirlerinde gerçekleştirilen Dünya İnsan Yönetimi Kongresi’ni 2016’da İstanbul’a taşıyarak çok değerli bir buluşmaya ev sahipliği yapan dernek aynı zamanda 1979’dan bu yana EAPM - European Association for People Management'a yani Avrupa İnsan Yönetimi Derneği’ne üye. 1991 yılında EAPM’nin Avrupa İnsan Yönetimi Kongresi’ni Türkiye’de düzenleyen, 2011 yılında yine aynı kongreye ev sahipliği yapan PERYÖN; bugün Ege, İç Anadolu, Trakya, Güney Marmara ve Güneydoğu Anadolu şubeleri ile tüm Türkiye’ye sesleniyor.

1992 yılından beri düzenlediği İnsan Yönetimi Kongresi ile şimdiye kadar binlerce profesyoneli konuk eden PERYÖN, geçmişte 300 kişilik katılımla gerçekleştirdiği kongrelerinde şimdi 2 bin 500’ü aşkın konuğu ağırlıyor. Sektörün nabzını tutan kongrede düzenlenen 40’a yakın oturumda, yerli - yabancı 100 üzerinde konuşmacı ile gündemi yakalamakla kalmıyor, farklı tartışma başlıkları çıkartıyor. Katılımcıları yeni insanlar, fikirler, yaratıcı çözümler ve uygulamalar ile tanıştırıp, işe bakışını değiştiriyor, hatta iş yapış biçimini baştan kurguluyor.

İnsan kaynakları yönetimi alanında yenilikçi, yaratıcı ve başarılı uygulamaları tanıtmayı, örnek teşkil eden nitelikteki çalışmaları sektöre kazandırmayı amaçlayan PERYÖN İnsana Değer Ödülleri ise 2008 yılından bu yana düzenleniyor.

Kurduğu Akdemi ile her yıl binlerce çalışana ulaşan PERYÖN sadece kurumların ve çalışanların ihtiyaçlarına cevap vermiyor, düzenlediği ücretsiz eğitimlerle iş yaşamının çıtasını da yukarıya taşıyor.