İş Dünyası PERYÖN 31. İnsan Odağında Yönetim Kongresi'nde Buluştu

 

İŞ DÜNYASI PERYÖN 31. İNSAN ODAĞINDA

YÖNETİM KONGRESİ’NDE BULUŞTU

 

PERYÖN’ün (Türkiye İnsan Yönetimi Derneği) bu yıl 31’incisini ‘100 Yüze İnsan’ temasıyla düzenlediği İnsan Odağında Yönetim Kongresi, ilk gününde iş dünyası ve insan kaynakları dünyasından isimleri buluşturdu. İkinci gününde yine pek çok konuşmacı ile devam edecek kongrede ilk gün, PERYÖN Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Taşcı Firuzbay ve TÜSİAD Başkanı Orhan Turan’ın açılış konuşmaları ile başladı. 84 konuşmacının ve 1500’ü aşkın katılımcının katıldığı kongrede ikinci günün açılış konuşmasını ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu yapacak.

 

“Şimdi ve gelecek için daha iyi bir çalışma hayatına liderlik etmek’ vizyonuyla 50 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren PERYÖN’ün (Türkiye İnsan Yönetimi Derneği) düzenlediği “31. İnsan Odağında Yönetim Kongresi”, ilk gününde yurt içi ve yurt dışından alanında uzman 84 konuşmacı ve iş dünyası liderini, 1500’ü aşkın katılımcıyı İstanbul’da buluşturdu.

Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde düzenlenen ve ana teması Cumhuriyet’in 100. yılını onurlandıracak şekilde ‘100 Yüze İnsan’ olan kongre, PERYÖN’ün Cumhuriyet’in 100. yılına özel hazırladığı, 100 yıla başarılarıyla imza atmış isimlerin fotoğraflarından oluşan bir sanal müze gezisine yer veren video ile başladı. Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı Müzik Bursları Programı mezunları Nil Kocamangil (çello) ve İris Şentürker’in (piyano) müzik dinletisi ardından, PERYÖN Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Taşcı Firuzbay ve TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan açılış konuşmalarını gerçekleştirdiler.

 

Ebru Taşcı Firuzbay: ‘Değişim, dönüşüm dönemlerindeki belirsizliklerde liderlerin pusulası ‘insan odağı’ olmalı’

PERYÖN Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Taşcı Firuzbay, kongrenin açılışını yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

“PERYÖN tarihinin yarım asrı geçtiği bu dönemde ne mutlu bize ki Cumhuriyetimiz kurulalı da tam bir asır oldu. 100. yılın verdiği gurur ve mutlulukla kongre temamızı da ‘100 Yüze İnsan’ olarak belirledik. Böylesi büyük bir kongreyi ülkemizde 31. kez gerçekleştirebilmek büyük bir gurur. Bundan 31 yıl önce kurulan bu hayal ile bugüne kadar 1.250 oturumda, 1.700’ün üzerinde konuşmacımızı, yaklaşık 60.000 katılımcımızı ağırlamışız, dile kolay. Bu ülkenin insanı için birlikte üretmeye, öğrenmeye ve paylaşmaya devam edeceğiz...

Firuzbay, sözlerine şu ifadelerle devam etti: “Bu yıl kongremizi sizler için üç ana tema altında dizayn ettik. ‘Gelişen İnsan’, ‘Yenilenen İnsan’ ve ‘Dijitalleşen İnsan’. Hepsinin merkezinde, odağında ‘insan’ var. Tıpkı PERYÖN’ün sloganı gibi, ‘Odağımızda İnsan Var’. Değişim, dönüşüm dönemlerindeki belirsizliklerde liderlerin pusulası ‘insan odağı’ olmalı.”

 

TÜSİAD Başkanı Orhan Turan: ‘İnsana yatırım tüm toplumların önceliği olmalı’

Firuzbay’dan sözü devralan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan ise konuşmasında şunları vurguladı:

“İnsana yatırım tüm toplumların önceliği olmak durumunda. İnsan, bilim, kurumlar olarak özetlediğimiz bu üç unsurda eşzamanlı gelişme kaydetmeyi başarmalıyız. Ekonomi için önce finansman, sonra vizyon, sonra insan kaynağı gerektiği düşünülüyor. Ben insan kaynağını hep en öncelikli görüyorum. Çünkü insan kaynağı ile vizyon da finansman da sağlanıyor. Yani, dönüşümün asıl öznesi insan. Üretim sürecimizi nitelikli insan kaynağı, eğitim reformu, teknoloji ile büyüme üzerine şekillendirmek zorundayız. Önceliğimiz toplumun tüm kesimlerini kapsayarak, insana yakışır işleri merkeze alan bir dönüşümü odağa almak olmalı. Eğitim ile işgücü piyasası arasındaki bağı güçlendirmeliyiz. Gençlerin hayallerini hayata geçirecek iklimi hep beraber yaratmak zorundayız. Bugün maalesef 500 bine yakın üniversite mezunu kadın ekonomiye dahil değil. Kadınları işgücüne daha çok dahil etmek için mevcut eşitsizlikleri özel sektör, sivil toplum ve kamu iş birliği içerisinde ortadan kaldırmamız gerekiyor.”

 

PERYÖN Cumhuriyet Korosu ile 100. yıl coşkusu

Ece Vahapoğlu ve Dr. Kerem Dündar’ın sunumuyla gerçekleşen kongre programı, “Vizyoner Liderliğin Da Vinci’si” olarak bilinen, Marshall Goldsmith Thinkers50 Ödülü sahibi Dr. Oleg Konovalov’un ‘Vizyoner İnsanlar Yaratmak’ başlıklı konuşmasıyla devam etti. İlham verici konuşmalar ve network sohbetleri ile süren kongrenin ilk gününün sonunda şair, yazar ve müzeci Sunay Akın sahneye gelerek, ‘Tarih Boyunca İnsan’ konulu konuşmasını gerçekleştirdi.

 

Kongrenin ilk günü, farklı şirketlerin çalışanlarından oluşan gönüllülerin katılımıyla oluşturulan PERYÖN Cumhuriyet Korosu’nun sürpriz performansı ile son buldu. Koro şefliğini Masis Aram Gözbek’in, proje koordinatörlüğünü PERYÖN Sanat Danışma Kurulu Üyesi, müzisyen Cemil Demirbakan’ın üstlendiği PERYÖN Cumhuriyet Korosu’nun söylediği marşlara tüm katılımcılar katılım gösterdiler.

İkinci günün açılışını İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu yapacak

Alanında uzman çok sayıda konuşmacının yer aldığı 31. İnsan Odağında Yönetim Kongresi heyecanı ikinci gününde tüm heyecanı ile devam edecek. İnsan kaynağı yönetiminin ve çalışma hayatının en öncelikli gündemleri olan sürdürülebilirlik, çeşitlilik, kapsayıcılık, çalışan bağlılığı, dijitalleşme, yapay zekâ-insan dengesi, etik, yeni çalışma trendleri, ücret yönetimi, yan haklar ve son gelişmelerin farklı sektörler üzerine etkileri gibi pek çok konunun konuşulacağı kongrenin ikinci gününün açılış konuşmasını İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu yapacak.

 

İkinci gününde İK teknolojileri alanındaki son gelişmelerin paylaşılacağı HRTech Sahnesi oturumları ve HRTech fuar alanının da yer alacağı kongre, Avrupa’nın alanında en büyük organizasyonu olma niteliğini taşıyor.

 

31. İnsan Odağında Yönetim Kongresi; ana sponsorlar Enerjisa Üretim, Han Spaces, Kariyer.net, Ticket Edenred; Gold sponsorlar Borusan Holding, Hi Doctor ve Turkcell, HRTech ana sponsorları Passgage ve Logo Yazılım ile birçok sponsorun destekleriyle gerçekleştiriliyor.

 

Kongre hakkında ayrıntılı bilgi için: https://www.peryonkongre.com/

Kongre programı hakkında: https://www.peryonkongre.com/Home/Program