15. PERYÖN İNSANA DEĞER ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

15. PERYÖN İNSANA DEĞER ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

İnsana değer veren şirketler ödüllendirildi

 

PERYÖN’ün (Türkiye İnsan Yönetimi Derneği) insan kaynakları alanındaki yenilikçi, yaratıcı ve başarılı uygulamaları tanıtmak, iş dünyasında örnek teşkil eden insan odaklı uygulamaları yaygınlaştırmak amacıyla düzenlediği İnsana Değer Ödülleri 15’inci kez sahiplerini buldu. Raffles İstanbul’da düzenlenen törene katılımcıların hep birlikte yaptığı ve gölgesi Atatürk portresini oluşturan heykel çalışması ve hep bir ağızdan Norm Ender’in yazdığı ‘Parla’ marşının söylenmesi damga vurdu.

 

“Şimdi ve gelecek için daha iyi bir çalışma hayatına liderlik etmek’ vizyonuyla 53 yıldır faaliyet gösteren PERYÖN’ün (Türkiye İnsan Yönetimi Derneği) insan kaynakları alanındaki insan odaklı, yenilikçi, yaratıcı ve başarılı uygulamaları yaygınlaştırmak, örnek teşkil eden çalışmaları iş dünyasına kazandırmak amacıyla düzenlediği İnsana Değer Ödülleri 15’inci kez sahiplerini buldu.

Ebru Taşcı Firuzbay: ‘Şirketlerin %72’sine göre en büyük zorluk: Yetenek açığı’

Özlem Gürses’in sunumuyla, Raffles Istanbul’da düzenlenen ödül töreni PERYÖN Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Taşcı Firuzbay’ın konuşmasıyla başladı. Konuşmasında İnsana Değer Ödülleri’ne Cumhuriyetin 100. yılında 100 başvuru yapılmasından gurur duyduklarını vurgulayan Firuzbay, şunları ifade etti:

“Dünya İnsan Yönetimi Dernekleri Federasyonu (WFPMA) ve Boston Consulting Group’un (BCG) gerçekleştirdiği, PERYÖN üyeleriyle birlikte katkıda bulunduğumuz Creating People Advantage 2023 araştırmasına göre, şirketler tarafından en büyük zorluk %72 ile yetenek açığı olarak görülüyor. Dolayısıyla PERYÖN’ün ‘Odağında İnsan Var’ sloganının da işaret ettiği gibi, artık insanı odağa almak bir tercih değil, olmazsa olmaz. Ve ne mutlu ki bugün burada bizimle olan değerli katılımcılarımız ve şirketlerimiz bu kaçınılmaz değişimin farkında ve insan odağı ile daha iyisini daha fazlasını yapma çabası içinde. Tüm katılımcılarımızı tebrik ediyoruz.”

Even Bolstad: ‘Dayanışma ve güven kültürü inşa etmek kârlılıktan daha önemli’

Avrupa İnsan Yönetimi Birliği (EAPM) tarafından tanınan Avrupa’daki ilk ve tek ödül olan İnsana Değer Ödülleri töreninin ikinci açılış konuşmacısı, tören için İstanbul’a gelen EAPM Başkanı Even Bolstad oldu. Bolstad konuşmasında, PERYÖN 24.-25. Dönem Başkanı Berna Öztınaz’ı EAPM’nin ilk kadın başkanı olarak 2024 itibariyle göreve gelecek olmasından ötürü tebrik etti. Bolstad şunları söyledi:

“Son yıllarda pandemi, savaşlar, ülkenizdeki depremler gibi afetler, kısacası çok çeşitli büyük zorluklar yaşadık. Elbette bu olumsuzluklardan bazı dersler çıkardık. Örneğin, kurumlarda en önemli şeyin kârlılık olduğunu düşünüyorduk ama dayanışmanın, güven kültürü inşa etmenin çok daha önemli olduğunu, bu alanlara yatırım yapmaya devam etmemiz gerektiğini anladık. Bugün dünyamızdaki mevcut sorunların çözümü de çeşitlilikten, kapsayıcılıktan ve insan odaklılıktan geçiyor. Bugün burada ‘insana değer’ diyen tüm kurumları tebrik ediyorum.”

Ela Kulunyar: ‘Cumhuriyetin 100. yılında 100 başvuru’

Törende ödül takdim eden PERYÖN Yönetim Kurulu Üyesi ve Ödül Çalışma Grubu Başkanı Ela Kulunyar ise şöyle konuştu:

“İnsana Değer Ödülleri’nin 15. yılında, Cumhuriyetimizin 100. yılında 100 başvuru aldığımız için gururluyuz. Başvurularda kırılan bu rekor, hem ödüle gösterilen ilginin giderek arttığını hem de ödüllerimizin amacına uygun olarak insan odaklı uygulamaların yaygınlaşmasına aracılık ettiğini gösteriyor.”

Atatürk heykeli ve Parla marşı geceye damga vurdu

Törene katılımcıların hep birlikte yaptığı, tasarımı heykeltıraş Gülfidan Soyuğur imzalı, gölgesi Atatürk portresini oluşturan heykel çalışması ve Norm Ender’in yazdığı ‘Parla’ marşının hep bir ağızdan söylenmesi damga vurdu. Gecede ayrıca tüm finalistlerin ‘başarının sırrı’na dair söyledikleri sözcüklerin birleşimi ile bir yetkinlik seti oluşturuldu.

Büyük Ödül Türk Traktör’ün

54 jüri üyesi tarafından 125 saati aşkın sürede yapılan değerlendirme toplantıları neticesinde belirlenen kurumların ödüllerine kavuştuğu törende Büyük Ödül olan “İnsana Değerde Liderlik Kategorisi”nin ‘fark yaratanlar’ı, yani finalistleri Mey Diageo İçki San. ve Tic. A.Ş, Türk Traktör ve Ziraat Makineleri A.Ş ve Sodexo Avantaj ve Ödüllendirme Hizmetleri A.Ş. olurken, Büyük Ödül’e Türk Traktör ve Ziraat Makineleri A.Ş değer görüldü. KOBİ dalındaki Büyük Ödül ise jüri üyelerinin değerlendirmesi sonucu Koç Yaşa Çok Yaşa Medikal ve Tosunoğlu Tekstil San. ve Tic. A.Ş. arasında paylaştırıldı. Büyük Ödül kazananı şirketler ödüllerini PERYÖN Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Taşcı Firuzbay ve EAPM Başkanı Even Bolstad’ın elinden aldı.

 

İŞTE 11 ÖDÜL KATEGORİSİNİN ÖDÜL SAHİPLERİ VE FARK YARATANLARI

 

- İnsana Değerde Liderlik Kategorisi (Büyük Ödül) / Ödül Sahibi: Türk Traktör ve Ziraat Makineleri A.Ş / Fark Yaratanlar: MEY Diageo İçki San. ve Tic. A.Ş., Türk Traktör ve Ziraat Makineleri A.Ş., Sodexo Avantaj ve Ödüllendirme Hizmetleri A.Ş.

- KOBİ İnsana Değerde Liderlik Kategorisi (Büyük Ödül) / Ödül Sahibi: Koç Yaşa Çok Yaşa Medikal & Tosunoğlu Tekstil San. ve Tic. A.Ş.

- Yetenek Kazanımına Yönelik İşveren Markası Yönetimi / Ödül Sahibi: TEI – TUSAŞ Motor Sanayii / Fark Yaratanlar: Metro İstanbul San. ve Tic. A.Ş., TEI - TUSAŞ Motor Sanayii, Anadolu Ajansı Türk A.Ş.

- Bağlılık, Kültürel Dönüşüm Yönetimi / Ödül Sahibi: TÜRK TRAKTÖR ve Ziraat Makineleri A.Ş / Fark Yaratanlar: Türkiye Emlak Katılım Bankası A.Ş., Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş., Türk Traktör ve Ziraat Makineleri A.Ş.

- Dijital Dönüşüme Liderlik / Ödül Sahibi: DOĞUŞ OTOMOTİV Servis ve Tic. A.Ş. / Fark Yaratanlar: Doğuş Otomotiv Servis ve Tic. A.Ş., Borusan Makina ve Güç Sistemleri San. ve Tic. A.Ş., Akbank T.A.Ş.

- Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Yönetimi / Ödül Sahibi: METRO İSTANBUL San. ve Tic . A.Ş. / Fark Yaratanlar: Avery Dennison Tekstil Ürünleri ve San. ve Tic. Ltd. Şti., Metro İstanbul San. ve Tic. A.Ş., Ford Otomotiv San. A.Ş.

- Öğrenen Organizasyon ve Öğrenme Çevikliği / Ödül Sahibi: AKKİM KİMYA San. Tic. ve A.Ş. / Fark Yaratanlar: Akkim Kimya San. Tic. A.Ş., Türk Tuborg Bira ve Malt San. A.Ş., Brisa Bridgestone Sabancı Lastik San. ve Tic. A.Ş.

- Yaşam Kalitesini Destekleyen Uygulamalar / Ödül Sahibi: MAPFRE SİGORTA A.Ş. / Fark Yaratanlar: Teknasyon Yazılım San. ve Tic. A.Ş., Mapfre Sigorta A.Ş., Kutes Metal San. ve Tic. A.Ş.

- Geleceğin İş Yaşamında Değer Yaratmak / Ödül Sahibi: AKSA AKRİLİK Kimya San. A.Ş. / Fark Yaratanlar: Bursa Büyükşehir Belediyesi, Aksa Akrilik Kimya San. A.Ş., Nurus Teknoloji Pazarlama A.Ş.

- Zor Zamanlarda Değer Yaratmak / Ödül Sahibi: MAXİON İNCİ Jant San A.Ş. / Fark Yaratanlar: Doğuş Otomotiv Servis ve Tic. A.Ş., Kariyer.net Elektronik Yayıncılık ve İletişim Hizmetleri A.Ş., Maxion İnci Jant San. A.Ş.

- Fark Yaratan KOBİ Uygulama Kategorisi / Ödül Sahibi: YAVUZÇEHRE Tekstil San. ve Tic.  A.Ş. / Fark Yaratanlar: Bimbo QSR Turkey Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti., Acarlar Otomotiv San. ve Tic. A.Ş.

(https://www.peryon.org.tr/odul-sahipleri)

 

Destek verenler

Metodolojisinin yapılandırılması ARGE Danışmanlık tarafından yapılan PERYÖN İnsana Değer Ödülleri’nin, metodolojiye uygun saha ziyaretleri ve raporlaması uluslararası denetim ve danışmanlık şirketi PwC Türkiye tarafından gerçekleştirildi.

Ödül töreni etkinlik sponsoru HumanGroup, destek sponsoru QNB Finansbank ve ‘Dijital Dönüşüme Liderlik’ kategorisi sponsoru TokenFlex’in destekleriyle gerçekleşti.