Soru : Küçük ve Orta Ölçekli Firma ile Büyük Ölçekli Firma ayrımı nasıl yapılacak?
Cevap : Firma ölçeği, aşağıda yer alan tabloya göre  belirlenecektir.

Soru: Birden fazla kategoride başvurmak mümkün mü?
Cevap
: Kurumlar diledikleri kategorilerde başvuru yapabilirler. Kategori sayısında bir kısıt bulunmamaktadır.

Soru: Aynı proje ile birden fazla kategoride başvuru yapabilir miyiz?
Cevap: Kurumlar aynı proje ile farklı kategorilerde başvuru yapamayacaklardır.

Soru: Aynı kategoriye birden fazla başvuru yapılabilir mi?
Cevap: Ana kategoriler 3600 süreç tanımladıkları için kurum aynı ana kategoriye birden fazla başvuru yapamaz. Fark Yaratan Projeler’in ise 5 adet konu başlığı bulunmaktadır ve her konu başlığı kendi içinde değerlendirilir.  Kurumlar, Fark Yaratan Projeler altındaki aynı konu başlığına birden fazla başvuru yapabilirler, ancak bu durumda kendilerine rakip olacaklarını unutmamaları gerekir.

Soru: Ödül takvimi nasıl işleyecek?
Cevap
: Ödül Takvimi için tıklayınız. 

Soru: Başvuru sürecinde nasıl bir dosya hazırlayacağız? Ve bu dosyanın hazırlanması için bilgilendirilecek miyiz?
Cevap
 : 'Başvuru Dosyası' Hazırlama Kılavuzu başvuru yapan kurumlara PERYÖN tarafından gönderilecektir.

Soru: Kriterlerin değerlendirme matrisleri nasıl incelenir?
Cevap: Ana Kategorilerin matris yapısında her bir ana başlık kendi içerisinde aşağıdan yukarıya doğru sıralanmış, YAPI-SİSTEM-UYGULAMA-STRATEJİ-KATILIM ve PERFORMANS açısından değerlendirilir. Ana başlık kolonunda, bir üstteki kutu içerisinde yer alan kriterin değerlendirilebilmesi için kurumun bir alttaki kutunun içerisinde yer alan kriteri sağlamış olması beklenir.

Fark Yaratan Projeler matris yapısında da her bir ana başlık kendi içerisinde aşağıdan yukarıya doğru değerlendirilir ve bir üstteki kutu içerisinde yer alan kriterin değerlendirilebilmesi için kurumun bir alttaki kutunun içerisinde yer alan kriteri sağlamış olması beklenir.

Soru: Saha değerlendirmesi hangi firmalara yapılacaktır?
Cevap: Saha değerlendirmesi adımı sadece Ana Kategori başvurularında mevcuttur. Başvuru yapan firmaların dosyaları incelendikten sonra, saha değerlendirmesi kalma durumları kendilerine tarafımızca bildirilecektir. Bildirimin ardından, saha değerlendirmesi adımına geçen firmalar ile saha değerlendirmesini gerçekleştirecek Deloitte Türkiye ekibi iletişime geçecektir. Ana kategorilerde Jüri sunumu adımı mevcut değildir.

Soru: Saha değerlendirmesini yapacak değerlendiricilerinin profilini öğrenebilir miyiz?
Cevap: Değerlendiriciler, PERYÖN tarafından düzenlenen 2 günlük ödül eğitimini almış, kıdemli veya yönetici danışman seviyesinde tecrübeli uzmanlardan oluşmaktadır.

Soru: Jüriye, hangi firmalar sunum yapacaktır?
Cevap: Jüri sunumu adımı sadece Fark Yaratan Projeler kategorimizde mevcuttur. Fark Yaratan Projeler kategorisine başvuru yapan firmaların dosyaları incelendikten sonra, jüri sunumuna hak kazanma durumları kendilerine tarafımızca bildirilecektir. Bildirimin ardından, Jüri sunumu yapacak kurum ilgililerine sunum mekân, tarih ve saat detayları da iletilecek, ilgili zamanlama konusunda hassasiyet göstermeleri beklenecektir.

Soru: PERYÖN İnsana Değer Ödülleri Jürisi ile ilgili bilgi alabilir miyiz? Akademi ve iş dünyasından isimlerin oluşturacağı jüri kaç kişiden oluşacak, jüride kimler yer alacak?
Cevap:
 Jürimizde yer alan değerli isimler,  başvuru sahibi firmalarımız ile paylaşılacak ve eş zamanlı web sitemizin ilgili alanında konumlandırılacaktır.

Soru: Finalistler, ödül töreninden önce açıklanacak mı?
Cevap
: Ödül töreninden önce kamuoyuna, finalistlere ve ödül sahiplerine herhangi bir bilgilendirme yapılmayacaktır. Ödül sahipleri ve finalistler jüri üyelerinin gerçekleştireceği karar toplantısında belirlenecek ve ödül törenine kadar açıklanmayacaklardır. Ödül törenine başvuru yapan tüm firmalar davet edilecektir.

Soru: Ödül töreninde hangi firmalar ilan edilecek?
Cevap:
Başvuran kurumlardan sadece finalistler ve ödül sahipleri ödül töreninde ilan edilip, paylaşılacaktır. Ayrıca tüm finalistler "10.PERYÖN İnsana Değer Ödülleri Finalisti" ibaresini ve finalist logosunu, Ödül sahipleri ise "10.PERYÖN İnsana Değer Ödülleri Başarı Ödülü" ibaresini ve Ödül logosunu 1 yıl süre ile tüm dokümanlarında kullanma hakkına sahip olacaktır.