peryonodul

PERYÖN İnsan Yönetimi Ödülleri’nin ana amacı, insan kaynakları yönetimi alanında yenilikçi/ yaratıcı ve başarılı uygulamaları tanımak, örnek teşkil eden nitelikteki çalışmaları sektöre kazandırmaktır.  İyi örneklerden kazanımlar sağlayarak, sektörün ve uygulamaların gelişimine katkıda bulunmak, birbirinden öğrenme ve yenilikçiliği özendirmektir.
Bugüne kadar, ödül sürecindeki yoğun katılım sayesinde, çok sayıda farklı, özel uygulamayı tanıma, öğrenme ve kurumlar için önemli gelişim fırsatları oluşmuştur. İnsan Kaynakları Yönetimi alanının günümüzde gelişime ve değişime en fazla fırsat sunan alanlardan biri olduğu göz önüne alınarak, deneyimlerimizi paylaşmanın çok önemli olduğu, bu paylaşımın bize hız ve verimlilik kazandırdığını gözlemliyoruz. Bu kazanımın sektöre ve iş dünyasına değerli yansıması olması PERYÖN olarak bizi gururlandıran boyutu oluyor.
Uzun yıllardır işlettiğimiz sürecimizi, yarattığı değeri geliştirmek, etkinliğini arttırmak amacıyla geçtiğimiz yıl yeniden yapılandırdık. Geçen yıl yeni tasarlanmış sürece göre işletilen ödül sürecini, sürekli gelişim anlayışı ile gözden geçirerek geliştirdik.
Bu yıl da ödül sürecine katılan tüm firmaların desteği ve katkıları ile ülkemizde insan yönetimi alanında değerli kazanımlar sağlayabileceğiz.